Logo
Wydrukuj tę stronę

Backfist zmniejsza grupę ryzyka przemocy - kurs samoobrony

Kurs Samoobrony Częstochowa Kurs Samoobrony Częstochowa

Jak ograniczyć przemoc, jak ochronić przed nią najsłabszych i najbardziej bezbronnych? Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest organizowanie zajęć z samoobrony dla kobiet, jednej z najbardziej zagrożonych grup społecznych. Natura obdarzyła je przecież mniejszą masą ciała, niższym wzrostem oraz nieco mniejszą siłą. Bez względu na poziom sprawności statystycznie pozostają słabsze od mężczyzn. A ci czasami nie mają skrupułów, by siłowo rozwiązywać sytuacje konfliktowe albo po prostu wyładować swoje frustracje. Mimo naturalnych niedoborów kobiety wcale nie są bezbronne.

Przekonują o tym warsztaty samoobrony dla pań. 16 marca br. ruszył kolejny kurs prowadzony w ramach projektu Uwolnij się z grupy ryzyka, współfinansowanego z budżetu Gminy Miasta Częstochowa w ramach zadań z zakresu zdrowia publicznego w 2019. Projekt przygotowało Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki Backfist, organizujące już wcześniej podobne kursy, cieszące się wśród kobiet wielką popularnością. Istotą zajęć jest przekonanie pań, że mogą więcej niż im przez lata mówiono. Potrafią przecież zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Ważne, by nie lekceważyły sygnałów zapowiadających niebezpieczeństwo, ale też nie zachowywały się zbyt ryzykownie. A przy tym, co najważniejsze, nie tolerowały przemocy i nie próbowały tłumaczyć oprawców zdenerwowaniem, przemęczeniem, chwilowym spadkiem nastroju, niespełnieniem ich oczekiwań. Wymówek są tysiące, ale wszystkie z odpowiedniego dystansu zdają się równie głupie.

Treningi prowadzi Tomasz Boral w Backfist Dojo przy ul. Hutników 9. Każdy, kto zna Tomasza Borala, wie, że potrafi nawiązać kontakt z uczestniczkami, by zachęcić je do aktywności fizycznej i w ciekawy sposób przekazać im podstawy samoobrony. Panie uczą się zapobiegać sytuacjom ryzykownym, ponieważ pierwsza zasada bezpieczeństwa brzmi – unikać konfrontacji tak długo, jak to możliwe, nie dopuszczać do przekroczenia granicy swojego terytorium, określającej pas bezpieczeństwa. Kolejny pakiet informacji dotyczy już zachowania w sytuacjach niebezpiecznych. Kobiety dowiadują się, że mniejszy ciężar ciała oraz nieco mniejsza siła nie są przeszkodą, by skutecznie obezwładnić napastnika. Najważniejsze jest zaskoczenie. Kilka podstawowych technik pozwoli kobietom zyskać czas, by wezwać pomoc albo schronić się w bezpiecznym miejscu.

Aspekt warsztatowy jest ważny. Oprócz konkretnych umiejętności, kobiety mają nabrać pewności siebie. Nie mogą czuć się zagubione w sytuacji niebezpiecznej. Przydatna okazuje się każda forma zajęć podnosząca sprawność fizyczną i wydolność organizmu. Tomasz Boral uczy kobiety również czujności, umiejętności przewidywania tego, co się wydarzy, a także wykorzystania słabości przeciwnika, by wyprowadzić skuteczny kontratak.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone.