Image

Boks Częstochowa - Nauka boksu - Prywatne lekcje boksu Wyróżniony

Boks - Leksykon sztuk walki Boks - Leksykon sztuk walki

Boks Częstochowa

Boks Częstochowa - sport walki głównie uprawiany przez mężczyzn polegający na walce na pięści rozgrywanej według ściśle określonych reguł. Walkę prowadzi się w miękkich rękawicach bokserskich, które zapobiegają kontuzjom i urazom. Celem walki jest zadanie przeciwnikowi możliwie największej liczby prawidłowych ciosów przy równoczesnym udaremnieniu ataków i unikaniu ciosów przeciwnika. Zwycięża zawodnik, który w wyniku całego spotkania uzyska przewagę punktową albo pokona przeciwnika przez nokaut czyli niezdolność do kontynuowania dalszej walkiWalka odbywa się w ringu bokserskim w określonych kategoriach wagowych. 

W związku z czym rozróżnia się 11 kategorii wagowych. W boksie amatorskim walka trwa 3 rundy po 3 minuty z jednominutowymi przerwami. W zawodowym boksie liczba rund jest ustalana prze promotorów, którzy ustalają je podczas podpisywania kontraktów. Profesjonalna walka zawodowa bokserów może wynosić od 4 do 14 rund. Bokser korzysta z pomocy trenera, sekundanta oraz jego pomocnika. Trener boksu w przerwach między rundami udziela zawodnikowi niezbędnych porad technicznych i taktycznych. Walkę prowadzi sędzia ringowy, który w razie naruszenia przepisów zwraca zawodnikom uwagę, udziela upomnień i ostrzeżeń. Po trzecim ostrzeżeniu następuje dyskwalifikacja boksera naruszającego zasady walki sportowej. Walkę bokserską ocenia od 3 do 5 sędziów punktowych, którzy oceniają prawidłowo zadane ciosy, elementy obronne oraz ogólną technikę zawodników podczas rywalizacji. Na podstawie obserwacji sędziowie za każdą rundę przyznają lepszemu zawodnikowi 20 punktów natomiast przeciwnikowi odpowiednio mniej. Ostrzeżenia udzielana przez sędziego ringowego zalicza się jako punkt dla przeciwnika. Suma punktów z 3 rund na podstawie decyzji sędziów punktowych decyduje o zwycięstwie jednego ze sportowców. Jeżeli werdykt jest remisowy sędzia podczas turnieju musi wskazać na zwycięstwo boksera, który był bardziej aktywny i sprawiał lepsze wrażenie podczas walki. Pojedynek bokserski może zakończyć się następującymi rozstrzygnięciami: jednogłośne zwycięstwo na punkty, zwycięstwo przez nokaut, wygrana przez RSC, przez poddanie przeciwnika, przez dyskwalifikację, gdy przeciwnik nie stawia się na czas w ringu. W trakcie rywalizacji sportowej za prawidłowe uznaje się tylko ciosy zadane zamkniętą rękawicą w przednią powierzchnię ciała powyżej pasa, z przednią częścią głowy włącznie. Niedozwolone są ciosy otwartą rękawicą, pchnięcia, uderzenia łokciem, poniżej pasa, w tylną część głowy, kark, plecy oraz okolice nerek. W boksie niedozwolone jest również przytrzymywanie przeciwnika rękami oraz zadawanie ciosów po komendzie przerwania walki przez sędziego do momentu jej wznowienia. Sędzia ringowy wylicza boksera w momencie otrzymania mocnego ciosu, który powoduje oszołomienie zawodnika i powoduje jego chwilową niezdolność do podjęcia dalszej walki. Wyliczanie trwa co najmniej do 8 sekund jeżeli oszołomienie nie minęło i zagraża to zdrowiu fightera sędzia odsyła zawodnika do narożnika i ogłasza zwycięstwo przez nokaut. Ze względu na bezpieczeństwo pokonany fighter przez nokaut musi przejść natychmiastowe badanie lekarskie. W boksie amatorskim nie ma prawa przystąpić ponownie do treningów wcześniej niż po upływie 4 tygodni. Jeżeli w okresie 3 miesięcy nastąpił powtórny nokaut, przerwę ochronną przedłuża się do 3 miesięcy. W przypadku 3 nokautów doznanych w ciągu jednego roku zawodnik zostaje pozbawiony prawa uprawiania boksu w przyszłości. W przypadku wznowienia startów bokser zobowiązany jest do przeprowadzenia szczegółowych badań lekarskich.

Technika i taktyka bokserska wymaga od zawodnika wszechstronnej sprawności fizycznej, siły, wytrzymałości, szybkości, zręczności oraz odwagi i zdolności do koncentracji. W taktyce treningowej chodzi nie tylko o umiejętność zadawania celnych ciosów przynoszących punkty za trafienia w walce ale także o to, aby poprzez umiejętną obronę unikać ciosów przeciwnika przy jak najmniejszym nakładzie sił. W boksie rozróżniamy: ciosy proste, sierpowe, hakowe i zadawane z dołu. Do działań obronnych należą: odskoki, uniki, blokowanie ciosów przeciwnika rękawicami oraz kontry. Walka może być prowadzona w dystansie przy pełnym wykorzystaniu długości ramion, w półdystansie gdzie odległość między bokserami jest o połowę mniejsza oraz w zwarciu gdy zawodnicy niemal przywierają do siebie. Najbardziej narażonymi częściami ciała na ataki przeciwnika są ciosy zadawane w wrażliwe okolice ciała. Do takich miejsc zaliczamy: szczękę, skroń, tętnicę szyjną, okolice serca, żołądka, wątroby, a także splot słoneczny.

 

Kategorie wagowe w boksie amatorski:

 

papierowa (do 48kg), musza (do 51kg), kogucia (do 54kg), piórkowa (do 57kg), lekka (do 60kg), lekkopółśrednia (do 63,5kg), półśrednia (do 67kg), lekkośrednia (do 71kg), średnia (do 75kg), półciężka (do 81kg), ciężka (do +81kg)

 

Zawodowi Mistrzowie Świata w Boksie w kategorii wszechwag:

 

John L. Sullivan (1889- 1892), James J. Corbett (1892- 1897), Bob Fitzsimmons (1897- 1899), James J. Jeffries (1899- 1905), Marvin Hart (1905), Tommy Burns (1906- 1908), Jack Johnson (1908- 1915), Jess Willard (1915- 1919), Jack Dempsey (1919- 1926), Gene Tunney (1926- 1928), Max Schmeling (1930- 1932), Jack Sharkey (1932- 1933), Primo Carnera (1933- 1934), Max Baer (1934- 1935), James J. Braddock (1935- 1937), Joe Louis (1937- 1949), Ezzard Charles (1949- 1951), Joe Walcott (1951- 52), Rocky Marciano (1952- 1956), Floyd Patterson (1956- 1959), Ingemar Johansson (1959- 1960), Floyd Patterson (1960- 1962), Sonny Liston (1962- 1964), Cassius Clay (1964- 1965), Erni Terrel (1965- 1967), Muhammad Ali (1967), Jimmy Ellis (1968- 1970), Joe Frazier (1970- 1973), George Foreman (1973- 1974), Muhammad Ali (1974- 1979), Larry Holmes (1978 WBC), John Tate (1979- 1980 WBA), Mike Weaver (1980- 1982 WBA), Michael Dokes (1982 WBA)

 

Historia boksu

 

Pierwotną formą współczesnego boksu były rozmaite sztuki walki w których używano walki na pięści. Pierwsze historyczne zapiski znajdujemy już w Babilonie (3000 p.n.e.), Egipcie (1600 p.n.e.) oraz Grecji. W treści Iliady Homer opisuje walki na pięści organizowane dla uczczenia wojowników poległych pod Troją (1200-1100 p.n.e.) Od 688 p.n.e. walki pięściarskie pojawiły się w programie starożytnych Igrzysk Olimpijskich. Na początku walczono na gołe pięści, później owijano wokół dłoni skórzane rzemienie. Walka trwała do chwili, gdy jeden z przeciwników nie mógł już dłużej walczyć. W starożytnym Rzymie organizowano walki na pięści dla gladiatorów stawały się one coraz bardziej brutalne. Z czasem zaczęto zastępować miękkie skórzane bandaże twardymi rękawicami okolonymi pierścieniem z ołowiu oraz nabijanymi metalowymi kolcami. Dopiero w 393 cesarz Teodozjusz I wraz z zaniechaniem Igrzysk Olimpijskich zakazał też brutalnych walk gladiatorów. Nowoczesny boks narodził się w Anglii. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XXVII wieku. Prawdopodobnie pierwszą szkołę boksu założył w 1719 roku w Londynie „nauczyciel szermierki” J. Figg. Ustalił ogólne reguły walki i zorganizował pierwsze zawody bokserskie podczas których ogłosił się „pierwszym mistrzem świata” wagi ciężkiej. W latach 1729 – 1865 reguły walki bokserskiej zostały stopniowo uzupełniane. Wpływ na jej przepisy mieli między innymi: J. Broughton (mistrz świata), J. Chamberlain (londyński dziennikarz sportowy, późniejszy mistrz wagi lekkiej). Nowo powstały regulamin firmował swoim nazwiskiem J. S. Douglas markiz of Queensbury. Ciekawostką jest że najważniejsze postanowienia tych przepisów zachowały się do dnia dzisiejszego: trzyminutowe rundy z jednominutowymi przerwami, wyliczanie nokautu do 10 sek. oraz wprowadzenie miękkich rękawic bokserskich o ustalonej wadze. W latach 1816- 1881 organizowano w Stanach Zjednoczonych Mistrzostwa Świata w Boksie Zawodowym na gołe pięści bez podziału na kategorie wagowe. W Europie boks rozwinął się dopiero po pierwszej wojnie światowej wraz z migracją angielskich i amerykańskich żołnierzy. Na Igrzyskach Olimpijskich turniej bokserski przeprowadzono po raz pierwszy w 1904 roku w St. Louis ale wyłącznie z udziałem zawodników z USA. Kilka lat później przeprowadzono go w Londynie tylko z udziałem reprezentacji Anglii. Dopiero na Igrzyskach Olimpijskich w 1920 roku w Antwerpii stanęli do rywalizacji zawodnicy z dziesięciu państw w 8 kategoriach wagowych i od tego momentu boks stale gości w programie Igrzysk Olimpijskich. Z czasem zwiększono ilość kategorii wagowych do 11 oraz liczbę uczestniczących państw do ponad pięćdziesięciu. Pierwsze Mistrzostwa Europy w Boksie amatorów odbyły się w 1925 roku w Sztokholmie. Po drugiej wojnie światowej od 1947 roku odbywają się regularnie co 2 lata. Od roku 1974 są organizowane Mistrzostwa Świata w Boksie amatorskim, które są przeprowadzane co 4 lata.

 

Boks w Polsce

 

W Polsce boks zaczęto uprawiać po I wojnie światowej. Prekursorami w polskim boksie byli między innymi: K. Laskowski, K. Balcerkiewicz, L. Berski w Warszawie, J. Baran i S. Głon w Poznaniu, E Nowak w Łodzi oraz W. Junosza- Dąbrowski na Pomorzu. Pierwsze pokazowe walki bokserskie organizowano w latach 1918-1922 w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i na Śląsku. W grudniu 1923 roku powstał w Warszawie Polski Związek Boksu. W 1924 roku zostały zorganizowane pierwsze Mistrzostwa Polski w Boksie i w tym samym roku Polacy po raz pierwszy uczestniczyli w turnieju bokserskim na Igrzyskach Olimpijskich. W roku 1925 Polski Związek Bokserski przystąpił do Międzynarodowej Federacji Boksu Amatorskiego. W okresie powojennym polski boks osiągnął największe światowe sukcesy. W latach 1948- 80 polscy zawodnicy zdobyli aż 38 medali (w tym 8 złotych) na Igrzyskach Olimpijskich oraz ponad 90 medali na ME i MŚ. Do wysokiej pozycji polskiego boksu na arenie międzynarodowej przyczynił się Feliks Stamm jeden z najwybitniejszych trenerów. Wspaniały szkoleniowiec polskiej reprezentacji bokserskiej stworzył polską szkołę boksu opierającą się na wysokim poziomie techniki i wszechstronnym wyszkoleniu taktycznym. Rozwojem Boksu w Polsce kieruje Polski Związek Bokserski (PZB) z siedzibą od 1950 roku w Warszawie (wcześniej w Poznaniu), zrzesza 17 okręgowych związków bokserskich z ponad 120 sekcjami klubowymi. PZB ustala przepisy, regulaminy zawodów, szkoli i mianuje sędziów bokserskich. Jest organizatorem MP, spotkań międzypaństwowych oraz za pośrednictwem okręgów również zawodów sportowych na niższym szczeblu. Pod patronatem PZB rozgrywane są zawody w formie rozgrywek ligowych, a także systemy zawodów uzupełniających tradycyjne turnieje między innymi Memoriał Feliksa Stamma. Polski Związek Bokserski organizuje też centralne szkolenia kadry narodowej w przygotowaniach do ME, MŚ i IO.

 

Międzynarodowe Federacje Boksu

 

Międzynarodowa Federacja Boksu Amatorskiego (Association Internationale de Boxe Amateure - AIBA) założona w 1925 roku początkowo z siedzibą w Londynie, a od 1978 roku w Nowym Jorku, zrzesza narodowe związki bokserskie ze 125 krajów. AIBA ustala międzynarodowe przepisy obowiązujące w boksie amatorskim, mianuje sędziów międzynarodowych oraz organizuje turnieje bokserskie na Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata.

 

World Boxing Association - WBA (Światowa Unia Bokserska)

Powstała w 1962 roku jej korzenie sięgają National Boxing Association (1921r). Jest konkurencyjną organizacją dla federacji WBC z siedzibą w Panamie, której prezydentem jest Gilberto Mendoza. Pasy mistrzowskie WBA są przyznawane pięściarzom, którzy posiadają przynajmniej dwa z czterech mistrzowskich pasów najważniejszych organizacji zawodowego boksu: WBA, WBC, WBO, IBF. Mistrz Świata WBA z chwilą otrzymania mistrzowskiego pasa uzyskuje tytuł Super World Champion.

 

 

World Boxing Council – WBC (Światowa Rada Boksu)

Utworzona została w 1963 roku z siedzibą w Meksyku, a w Europie – European Boxing Union czyli (EBU - Europejska Unia Bokserska) z siedzibą w Rzymie. W boksie zawodowym tytuły mistrzowskie zdobywa się przez pokonanie w bezpośredniej walce aktualnego MŚ lub ME w odpowiedniej kategorii wagowej. Głównym celem organizacji WBC jest propagowanie, kontrola i rozwój profesjonalnego boksu przez zintegrowanie wszystkich federacji bokserskich na całym świecie.

 

 

 

Powrót na górę

OFERTA

PLANY TRENINGOWE

Image

BACKFIST LADIES

TRENING DLA PAŃ
Image

BACKFIST SUPERMAN

TRENING DLA PANÓW
Image

BACKFIST SILVER

TRENING DLA SENIORÓW
Image

NINJA BACKFIST KIDS

TRENING DLA DZIECI
Image

BACKFIST POWER

TRENING DLA SPORTOWCÓW
Image

BACKFIST DLA FIRM

Image

BACKFIST COMBAT

SZKOLENIE SŁUŻB MUNDUROWYCH
Image

TRENING MENTALNY

KATEGORIE

Image

TRENING PERSONALNY

Image

FITNESS

Image

MODELOWANIE SYLWETKI

Image

MASAŻ

Image

DIETA

Image

TRENING SZTUK WALKI

Image

KURS SAMOOBRONY

Image

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

Skontaktuj się z Backfist

Jesteś zainteresowana/zainteresowany tym, o czym piszemy na łamach naszej strony?
Zapraszam do kontaktu.
Tomasz Boral
Wpisz imię
Podaj numer telefonu
Wprowadź adres email Błędny adres email
Proszę, napisz wiadomość

Adres

ul. Hutników 9 42-200 Częstochowa

Email

backfist@wp.pl

Telefon

Tomasz Boral: +48 602 74 54 95