Logo
Wydrukuj tę stronę

Trener osobisty także dla ludzi dojrzałych Wyróżniony

Obama bringing lawmakers to Oval Office for last-minute 'cliff' talks Obama bringing lawmakers to Oval Office for last-minute 'cliff' talks

Kto potrzebuje trenera? Czy tylko ludzie młodzi, którzy chcą poprawić swoją sylwetkę, by wyglądać atrakcyjniej? Jeśli odpowiedziałeś „tak”, to niestety myślisz stereotypowo.

Ruch jest ważny dla osób w każdym wieku, choć oczywiście aktywność należy dostosować do możliwości organizmu, chorób i schorzeń. Może właśnie z tego powodu warto porozmawiać z trenerem osobistym, by opracować program ćwiczeń i zdecydować, co lepsze: gimnastyka lecznicza, fitness, sztuki walki, a może jakiś mix, przygotowany tylko dla Ciebie.

 

Społeczne wyzwania

Częstochowa nie jest tu wyjątkiem, ale wpisuje się w ogólnopolski, a nawet ogólnoeuropejski trend starzejącego się społeczeństwa. To skutek wielu czynników: niskiego przyrostu naturalnego, wydłużania się średniej życia kobiet i mężczyzn. Zjawisko to, określane „srebrnym tsunami”, wymaga odpowiedniego zagospodarowania. Najszybciej wzrasta podaż produktów, ale równie ważna jest stymulacja popytu. Seniorzy powinni przekonać się do aktywnego trybu życia.

Takie działania od lat obserwujemy już także w naszym mieście. Prężnie działają Uniwersytety Trzeciego Wieku, gdzie seniorzy mogą rozwijać zainteresowania, pozyskać informacje na temat zdrowego odżywiania czy zadbać o aktywność fizyczną. W klubach fitness powstają specjalne programy, a księgarnie promują odpowiednie zestawy ćwiczeń na DVD. Z inicjatywy instytucji miejskich organizowane są wspólne spacery, a także powstają siłownie na świeżym powietrzu, z których można skorzystać w dogodnym dla siebie czasie.

 

Bezruch jest groźny

Seniorzy zmagają się przede wszystkim ze schorzeniami układu krążenia i układu kostnego. Warto więc zadbać o odpowiednią dietę (np. śródziemnomorska) oraz aktywność fizyczną. To zaklęte koło. Brak energii zachęca do siedzenia albo leżenia, a to z kolei potęguje brak energii. Trzeba zachęcać seniorów, żeby po chorobie jak najszybciej wstali z łóżka, nawet jeśli początkowo będzie im to sprawiało trudność, a swoją niechęć do pionizacji będą tłumaczyli zawrotami głowy czy strachem przed upadkiem. Ale to konieczność. Naukowcy stwierdzili, że już po czterech dniach leżenia występują zaburzenia w wydalaniu wapnia i azotu z organizmu.

 

Ruch to nie tylko rehabilitacja

Seniorzy przekonali się już do rehabilitacji, o czym świadczyć może choćby wydłużający się czas oczekiwania na te świadczenia. Coraz nowocześniejsze przyrządy i techniki ćwiczeń sprawiają, że chwile spędzone w specjalnie wyposażonych salach stają się przyjemnością. Nie można jednak ograniczać aktywności tylko do takich szczególnych sytuacji. Należy przekonywać seniorów, że ważna jest codzienna aktywność, zwiększająca gibkość i wytrzymałość organizmu, i że warto rozruszać wszystkie partie mięśni, w czym mogą pomóc odpowiednie zestawy ćwiczeń wykonywane z pomocą przedmiotów codziennego użytku, np. krzesła. Ważnym elementem gimnastyki jest oddech; by zwiększyć pojemność płuc, należy oddychać głęboko, najlepiej na świeżym powietrzu.

Gimnastyka, spacer, nordic walking, jazda na rowerze czy pływanie powinny stać się ważnym elementem programu dnia. Można to przecież połączyć z wyprowadzeniem psa, odwiedzinami koleżanek. Ale może warto też pomyśleć o aktywności pod okiem trenera personalnego. Wprawdzie kluby fitness wprowadziły już do oferty specjalne programy dla seniorów, wykorzystujące: pilates, jogę, ćwiczenia na macie, zajęcia z elementami tańca, ale trener osobisty może okazać się przydatny, gdy senior poszukuje czegoś szczególnego, gdy nie wierzy w swoje możliwości albo boi się konfrontacji z grupą. Warto pamiętać, że jest taka alternatywa.

 

Cenniejszy niż złoto

Jeśli jesteś osobą starszą i do tej pory aktywnie żyłeś, to nie trzeba Cię przekonywać. Jeśli byłeś osobą nieco bardziej statyczną, to i tak pewnie wiesz, że ruch reguluje przemianę materii, zwalcza nadwagę, wzmacnia kręgosłup, zwiększa gęstość kości, poprawia elastyczność stawów, reguluje ciśnienie i poprawia ogólne samopoczucie. Wpływa też na aerobową wydolność, wydajność mózgu i pamięć. W czasie ruchu tworzą się przecież nowe komórki nerwowe, a mózg wydziela więcej neurhormonów. Więc nawet jeśli ruch nie zastąpi tabletek, to na pewno wzmocni ich działanie.

Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać odpowiednią postawę ciała, dodają pewności siebie, kształtują zachowania, zmniejszają podatność na infekcje. Szczególnie cenny jest trening mieszany, z uwzględnieniem ćwiczeń siłowych (oporowych), które przeciwdziałają spadkowi masy mięśniowej, ćwiczeń wytrzymałościowych, rozciągających, pozwalających zachować równowagę i koordynację.

 

Liczy się każdy dzień

Kondycja seniora zależy od jego wcześniejszego życia. Oczywiście, spowolnienie czy nieco mniejsza wydolność są nieuniknione. Można jednak zrobić wszystko, by cieszyć się sprawnością tak długo, jak to możliwe. Dlatego i w tej grupie warto promować zdrowe nawyki.

Jeśli jesteś córką, synem, wnuczką, wnuczkiem zachęć swoich najbliższych do wyjścia z domu, potrenuj z nimi, zabierz ich tam, gdzie ćwiczysz, by znaleźli coś ciekawego dla siebie. Jeśli natomiast jesteś seniorem, pamiętaj, że nawet jeśli nie będziesz najszybszy w swojej rodzinie, to wciąż możesz być tym, który jest najbardziej fit – aktywnie spędza czas, dokładnie czyta etykiety, wybierając zdrowe produkty, może nawet hoduje na oknie zioła przydatne w kuchni. Ważne, byś znalazł swój pomysł na ruch. A trener osobisty to nie tylko instruktor, dbający o poprawność wykonania ćwiczeń, ale także osoba pomagająca zdrowo żyć. Wspólnie zastanowicie się nad Twoją dietą, ułożycie odpowiedni program ćwiczeń. Trener zadba o Ciebie kompleksowo. Może więc warto spróbować.

Wszelkie prawa zastrzeżone.