Logo
Wydrukuj tę stronę

Nagroda dla Tomasza Borala za działalność w organizacjach pozarządowych

Nagroda dla Tomasza Borala za działalność w organizacjach pozarządowych

14 września 2018 roku w Filharmonii Częstochowskiej podczas Gali Ekonomii Społecznej po raz kolejny wręczono statuetki osobom najbardziej zaangażowanym w pracy dla mieszkańców. W tym roku nagrodzono sześć osób oraz cztery organizacje. Wśród laureatów był m.in. Tomasz Boral, prezes Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki, promujący na co dzień zdrowy i aktywny styl życia. Od kilku lat przekonuje on mieszkańców Częstochowy i okolic, że sztuki walki to nie tylko doskonała reklama tabletek na ból, ale przede wszystkim znakomita forma treningu ogólnorozwojowego, poprawiająca kondycję fizyczną i psychiczną. To także sposób spędzania czasu wolnego oraz doskonała profilaktyka.

Myśląc o najsłabszych oraz najmniej zaradnych mieszkańcach, Tomasz Boral wraz ze Stowarzyszeniem zaprasza na zajęcia finansowane przez administrację publiczną. Tak było kilka lat temu podczas warsztatów wspomagających proces leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi czy zeszłorocznego kursu samoobrony dla pań, zorganizowanego w ramach Akcji przeciwko Przemocy ze względu na Płeć.

Według Tomasza Borala doskonałą terapią jest już forma zajęć grupowych. Sprzyjają one przełamaniu izolacji, pomagają otworzyć się na innych, wytwarzają przestrzeń zaufania i bezpieczeństwa. Podczas warsztatów uczestniczki nie tylko poznawały techniki i chwyty przydatne w konfrontacji z przeciwnikiem, ale przede wszystkim pozyskały umiejętności radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Wiele z nich przekonało się, że nie są bezbronne. Oczywiście warto pamiętać, że najlepszą obroną jest ostrożność oraz jasno wyznaczane granice w relacjach z innymi.

Podczas tegorocznej gali statuetki wręczał Prezydent Miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, wraz z przewodniczącym Rady Miasta, Zdzisławem Wolskim, oraz radną Małgorzatą Iżyńską. Złotą Honorową Odznaką „Za zasługi dla Województwa Śląskiego” wyróżniono dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, Grażynę Klamek, a doktor Edyta Widawska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymała Nagrodę Równości im. Mieczysławy Biegańskiej. To ostatnie wyróżnienie ustanowiono z okazji Roku Praw Kobiet. W ten sposób przypomniano żonę znanego w Częstochowie lekarza-społecznika, prywatnie nauczycielkę i wykładowczynię na kursach samokształceniowych. Galę uświetnił najnowszy spektakl Częstochowskiego Teatru Tańca Włodzimierza Kucy Nie chcę więcej.

Wszelkie prawa zastrzeżone.