Tomasz Boral - Trener personalny, trener sztuk walki, egzaminator Polskiego Związku Kickboxingu, masażysta, ale także coach, pomagający zawodnikom przygotować się do sezonu i poszczególnych wydarzeń.
A sztuki walki zna, jak mało kto. Podkreśla, że to całe jego życie. Zaczęło się od fascynacji filmami z Bruce’em Lee, przede wszystkim Wejściem smoka, potem po okresie samouctwa, rozpoczął regularne treningi. Wciąż pamięta nazwiska swoich pierwszych trenerów: Zbigniewa Dobosza od piłki nożnej i Stanisława Zielińskiego od kickboxingu.
Tomasz Boral
Trener personalny sztuk walki i fitness
- Międzynarodowy Tytuł Mistrzowski I Dan w Kickboxingu federacji WAKO
- Medalista Mistrzostw Polski w Kickboxingu w latach 1991/92
- Egzaminator Polskiego Związku Kickboxingu
- Trener Kickboxingu z uprawnieniami Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu
- Licencjonowany Trener / Instruktor PZKB nr 023 /T/ 2012
- Dyplomowany masażysta – licencja nr 06738
- Instruktor sportu
- Instruktor ćwiczeń siłowych
- Instruktor gimnastyki korekcyjnej
- Laureat nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy 2018
- Laureat Plebiscytu Dziennika Zachodniego Sportowiec Roku - Trener Roku 2018
„Sztuki walki to całe moje życie”
Miał 13 lat i chciał być najlepszy. Lubił zawody i rywalizację. Brał udział w mistrzostwach Polski, zdobywał medale. Stopniowo poznawał różne style i odmiany sztuk walki. Trenował boks, kung-fu wushu, jeet kune do. Od 1 września 1993 asystował trenerowi w Sekcji Samoobrony Kickboxingu w Częstochowie. Tak zaczynał swoją pracę z ludźmi. 17 kwietnia 2004 roku zdobył Międzynarodowy Tytuł Mistrzowski I Dan w Kickboxingu federacji WAKO w formule zawodniczej. Ostatecznie postanowił przekształcić swoją pasję w pracę zawodową. Tak powstała Prywatna Szkoła Walki Backfist (2007).
Śladami Bruce’a Lee
Momentem przełomowym okazał się pobyt w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku, gdzie Tomasz Boral doskonalił swoje umiejętności w zakresie masażu oraz sztuk walki. Szczególnie ważne okazały się spotkania z największymi chyba ikonami. Z ogromnym szacunkiem mówi o ich umiejętnościach, ale także o niezwykłej skromności i bezpośredniości, bez jakiegokolwiek gwiazdorzenia. Bo mistrzowie powinni być także wzorcami osobowymi.
Pod okiem Grand Mastera Richarda Bustillo, ucznia Bruce’a Lee, zgłębiał tajniki: jeet kune do, mma, muay thai, boxing, doce pares eskrima, jujitsu, wrestlingu. Brał udział w szkoleniach w Team Karate Centers w Los Angeles u Sensei Benny’ego „The Jet” Urquideza, twórcy kickboxingu (ukidokan kickboxing, ukidokan karate), a także w Szkole Boksu Joe De Grandisa w Chicago.
Na tym nie koniec. Filipińskie sztuki walki, a dokładnie balintawak escrima, oraz techniki samoobrony poznawał podczas zajęć z Grand Masterem Nickiem Elizarem w Częstochowie, a w 2011 roku brał udział w prestiżowym szkoleniu Clinic Treners w International Martial Arts and Boxing Academy, na które zaprosił go Sigung Richard Bustillo. To elitarne przygotowanie trenerów jeet kune do, stylu stworzonego przez Bruce’a Lee.
Jako prezes Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki Backfist (2011) Tomasz Boral organizował staże, kursy i seminaria z zakresu sztuk walki. Współpracuje m.in. z: Rinaldi Andrea Art of Combat Kickboxing Team (Roma), International Martial Arts and Boxing Academy w Torrance, Team Karate Centers w Woodland Hills.
Trener personalny, czy zadbać o ciało i psychikę
Podczas pobytu w USA Tomasz Boral pracował także jako masażysta w salonie „Luna’a Skin and Med Spa” w Virginii Beach oraz w salonie „Viva Skin & Body Care” w Chicago (tu także jako trener personalny), Poznawał tam również m.in. hawajską sztukę masażu (głęboki masaż relaksacyjny) u Rity Mattern.
Doświadczenia i zainteresowania Tomasza Borala odzwierciedla profil działalności Prywatnej Szkoły Walki Backfist. Można tu zadbać o ciało i psychikę, poprawić sprawność fizyczną i motywację. Trener Tomasz Boral ma ku temu wszelkie dane. Był nie tylko zawodnikiem odnoszącym sukcesy, ale posiada także państwowe uprawnienia instruktora ćwiczeń siłowych (1999), gimnastyki korekcyjnej (2000), masażysty (2000), instruktora sportu (2002) i licencję trenera kickboxingu (2003). W 2010 roku został egzaminatorem Polskiego Związku Kickboxingu.
Gdy Tomasz Boral zakładał Backfist, chciał wykorzystać zagraniczne doświadczenia i przełamać ówczesne polskie myślenie o treningu sztuk walki i fitness. Postanowił wskazywać ludziom najwłaściwsze i najskuteczniejsze sposoby działania dostosowane m.in. do wieku, schorzeń, trybu życia, by pomóc im w osiąganiu celów. To przecież główne zadania trenera personalnego. Dlatego cierpliwie pokazuje, jak poprawnie wykonać ćwiczenia, by przyniosły oczekiwany skutek, ale również nieustannie motywuje do dalszej pracy nad sobą.
Jak ważna jest motywacja
O znaczeniu motywacji, masażu i codziennych ćwiczeń Tomasz Boral przekonywał się nie tylko w czasie treningów, przygotowań do kolejnych zawodów czy na seminariach doskonalących technikę walki. Po poważnej kontuzji prawej nogi był tym, którego motywowano i poddawano zabiegom. I wtedy obiecał sobie, że to nie może być koniec. Pewnie dlatego chętnie powtarza, że gdy wydaje nam się, że wszystkie drzwi zostały zamknięte, to trzeba dokładnie się rozejrzeć, czy nie da się uchylić jednego z okien. Bo najważniejsze jest, by nie tracić nadziei i nie ustać w drodze do swojego celu. Można wprawdzie zmienić ścieżkę, ale ważne by nie rezygnować z tego, co istotne. I w tym także powinien wspierać trener. Trener personalny.