Image

Sztuki walki i zdrowie Częstochowa

Sztuki walki i zdrowie Częstochowa

Sztuki walki i ich wpływ na zdrowie człowieka

Szerokie zastosowanie sztuk walki sprawia, że społeczeństwo zaczęło zauważać wszechstronny wpływ treningu sztuk walki na organizm i zdrowie człowieka. W dzisiejszym świecie dużego znaczenia nabiera zdrowie oraz utrzymanie go na odpowiednim poziomie. Z dotychczasowych badań Weinberga i Jacksona wynika, iż zawodnicy sztuk walki to osoby charakteryzujące się niskim napięciem nerwowym, pewnością siebie, spokojem oraz poczuciem bezpieczeństwa. U osób tych nie występuje czynnik lęku czy stres, a uprawianie samoobrony pomaga kontrolować emocje i opanować gniew czy strach. Systematyczny trening sztuk walki poprawia odporność psychiczną i prowadzi do wyeliminowania negatywnych emocji. Przyczynia się do poprawy koncentracji oraz kształtowania uwagi, czujności i gotowości do natychmiastowego działania. Uprawiany intensywnie prowadzi do rozładowania napięcia fizycznego i psychicznego osłabiając agresję. Dlatego sztuki walki są również doskonałą terapią dla ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz depresję. Bardzo często zalecane są przez psychologów dla dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania w walce z problemami natury emocjonalnej. Jednym z kluczowych czynników wpływającym na decyzję o uprawianiu sztuk walki jest aspekt związany z poprawą zdrowia i uzyskaniem wysokiej sprawności fizycznej. Coraz częściej po tę formę aktywności fizycznej z powodzeniem sięgają również seniorzy. Zastępując nudny trening rehabilitacji medycznej urozmaiconym i wszechstronnym treningiem sztuk walki.

 

Sztuki walki wprowadzenie, rys historyczny

Sztuki walki mają ogromny wpływ na zdrowie i mentalny rozwój człowieka. Pochodzą z kultury Dalekiego Wschodu z zapisek historycznych wynika, że pierwszą osobą która je usystematyzowała był Bodhidharma, który przywędrował z Indii do Chin i osiadł u podnóża góry Shaoshi w słynnym klasztorze Shaolin. Po przybyciu do buddyjskiego klasztoru uznał, że mnisi są wątli, chorowici, senni i mało sprawni. Dlatego zaczął obserwować ruchy pięciu zwierząt: smoka (rodzina gadowatych), małpy, tygrysa, węża i żurawia. Na tej podstawie opracował specjalistyczny program gimnastyczno-zdrowotny połączony z indyjskim tańcem wojennym, uprawianym przez kastę rycerzy indyjskich Vajramushti. Ten wyselekcjonowany, program ćwiczeń zdrowotnych nazywany jest dziś sztukami walki i w swojej wyjątkowej strukturze zawiera ćwiczenia lecznicze oraz techniki samoobrony. Filozofia sztuk walki definiuje rozwój duchowy, fizyczny człowieka poprzez wyrażanie siebie i samodoskonalenie stąpając drogą samoobrony.

 

Kto przyczynił się do promocji sztuk walki na całym świecie

Promocja sztuk walki na całym świecie pojawiła się nieoczekiwanie niczym piorun na niebie i natychmiast była ogromnym wydarzeniem nie tylko medialnym ale również kulturowym. Stało się tak dzięki kasowemu filmowi „Wejście Smoka” z udziałem niedoścignionego mistrza sztuk walki Bruce Lee, który wdarł się przebojem do kin na całym świecie. Jednakże mimo ogromnej popularności filmu i mody na sztuki walki, która narodziła się po jego premierze większość widzów odebrała film przez pryzmat samej walki. Nie zwracając uwagi na przesłanie filmu i tego co miał do powiedzenia na temat sztuk walki sam Bruce Lee. Niejednokrotnie denerwował się podczas wywiadów będąc postrzegany jako „facet od bijatyki”, „To ten karateka” itp. Często w swoich wypowiedziach próbował wyjaśnić, że w sztukach walki nie chodzi o przemoc lecz szerokie właściwości treningu. Oparte na formalnych ćwiczeniach prozdrowotnych, służących poprawie zdrowia i ogólnej sprawności całego organizmu człowieka. W tam tym momencie nie został do końca zrozumiany przez ludzi. Wpływ na to miała jego niesamowita sprawność fizyczna i błyskotliwe umiejętności w technikach walki, które zaprezentowane na ekranie wręcz oszołomiły publikę. Zdolności praktyczne w zakresie sztuk walki Bruce Lee przyćmiły jego wartościowe wypowiedzi w których zwykł mawiać: „Sztuki walki są piękne pokażmy je ludziom”. Dzięki osobie Lee nastąpił burzliwy i wszechstronny rozwój sztuk walki. A dziś każdy nas ma świadomość jak duży wpływ mają one na wszechstronny rozwój człowieka.

 

Podstawy wiedzy w zakresie sztuk walki

Sztuki walki to bardzo rozległa terminologia obejmująca swoim zakresem kulturę Dalekiego Wschodu oraz zawierająca szeroki zakres wiedzy i informacji na ten temat. Sztuki Walki charakteryzują się wieloma odmianami ze względu na położenie geograficzne oraz ekspansję i migrację ludności, która przyczyniła się do jej rozwoju oraz podziałów na tzw. style walki. Podstawowa wiedza w zakresie sztuk walki jednoznacznie stwierdza że dzielimy je na „zewnętrzne style walki” oraz „style wewnętrzne”. Zewnętrzne style walki polegają na pokonaniu przeciwnika przy użyciu własnej siły, uderzeń pięścią i kopnięć powstałych w buddyjskim Klasztorze Shaolin. Bazują one przede wszystkim na treningu kształtującym fizjonomię człowieka oraz użyciu siły fizycznej pochodzącej z całego ciała. Natomiast wewnętrzne style walki są dokładnym przeciwieństwem styli zewnętrznych. Koncentrują się na ćwiczeniach oddechowych, medytacji, rozwoju duchowym oraz skupieniu „energii Chi” w jednym miejscu. Wewnętrzne style walki polegają na posługiwaniu się niemal wyłącznie wewnętrzną energią człowieka, pochodzącą z głębi naszego ciała. Zmierzają również do pokonania przeciwnika jak najmniejszym nakładem siły fizycznej i obróceniu jego energii, a także siły ataku przeciwko niemu. Kolebką wewnętrznych sztuk walki jest taoistyczny Klasztor Wudang z którego wywodzi się słynny i legendarny styl walki Tai Chi Chuan.

 

Dlaczego wzrasta zainteresowanie sztukami walki i samoobroną?

Zainteresowanie sztukami walki szczególnie wśród młodego pokolenia wzrasta z potrzeby identyfikacji poprzez wzorce jakie kreują media. Młodzież jest chłonna i chętnie konsumuje treści przekazywane przez kino, telewizję oraz burzliwie rozwijający się świat internetu. To właśnie masowa dostępność filmów docierających do sieci z pogranicza sztuk walki oraz coraz bardziej popularnych gal sportów walki i MMA sprawia, że wzrasta zainteresowanie sztukami walki. Jenak nie tylko młode pokolenie edukuje się w zakresie nowych trendów i zainteresowania kulturą Dalekiego Wschodu. Treningi sztuk walki przyciągają do sal treningowych z magnetyczną siłą płeć piękną. Obecnie ogromnym zainteresowaniem cieszą się kursy samoobrony dla kobiet. Nie tylko ze względu na nowy trend czy swoistą modę lecz również na fakt poczucia własnego bezpieczeństwa i wzrost przestępczości ulicznej. Dlatego słowo kurs samoobrony przyciąga jak magnes coraz większe rzesze kobiet, a szkoły walki przeżywają swego rodzaju renesans. W salach treningowych do sztuk walki bardzo często pojawiają się również mężczyźni, znudzeni długoletnim treningiem na siłowni. Pragną urozmaicić swój osobisty trening technikami walki, nabyć umiejętności samoobrony oraz skorzystać z wszechstronnego stretchingu wywodzącego się ze sportów walki. Kolejną grupą społeczną, która pragnie urozmaicenia w nudnych ćwiczeniach rekreacji ruchowej jest spora grupka seniorów. Zainteresowana atrakcyjniejszym treningiem sztuk walki, składającym się z wielu ćwiczeń prozdrowotnych, które przynoszą szybsze rezultaty w zakresie powrotu do zdrowia, a niżeli zwykła gimnastyka rehabilitacyjna. Burzliwy rozkwit sztuk walki oraz świadomość społeczeństw spowodowała, że trening sportów walki zyskał ogromną ilość sympatyków w krajach Zachodniej Europy.

 

Dlaczego kobiety decydują się na kurs samoobrony, a nie zajęcia na siłowni?

Do lat 90-tych naszego wieku słowo sztuki walki, wzbudzało wśród kobiet powszechny lęk i kojarzyło się z czymś agresywnym. Do tego stopnia, że omijały one dużym łukiem plakaty reklamowe promujące tego typu aktywność ruchową. Nie biorąc zupełnie pod uwagę swojego uczestnictwa w zajęciach sportów walki zarówno swojej osoby jak również swoich pociech. Miało to przede wszystkim związek z samą egzotyką i nieznajomością Kultury Dalekiego Wschodu oraz słowa „sztuki walki”, które wzbudzało wiele kontrowersji. W tam tym okresie sale treningowe wypełnione były jedynie przez mężczyzn i młodzież. Kobiety korzystały sporadycznie z popularnego w owym czasie areobiku bądź zajęć callanetics. Dziś współczesna kobieta ma nie tylko wysoką sprawność fizyczną ale również szeroką wiedzę w zakresie treningu oraz sportowego ruchu fitness do którego zaliczane są również sztuki walki. Dlaczego kobiety decydują się na kurs samoobrony a nie zajęcia na siłowni? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kobiety są osobami subtelnymi, filigranowymi ich budowa anatomiczna znacznie odbiega od muskularnej męskiej budowy ciała. Kobieta ma niewielkie szansę na nawiązanie równorzędnej rywalizacji z mężczyzną na siłowni. Natomiast na treningu sztuk walki nie tylko nawiąże z nim równorzędną rywalizację ale może ją zdecydowanie zwyciężyć ponieważ w treningu sztuk walki czy zajęć samoobrony nie używamy siły. Na kursach samoobrony dla kobiet posługujemy się rozluźnieniem mięśni, dynamiką oraz refleksem – siłą prędkościową, która pochodzi z całego ciała a nie tylko poszczególnej grupy mięśniowej jak podczas treningu na siłowni. Kobiety decydują się na kurs samoobrony aby pokonać własne słabości, wzmocnić się mentalnie, pokonać strach, kontrolować emocje, nauczyć się gotowości do natychmiastowego działania i poczuć się bezpiecznie poznając techniki samoobrony. Sztuki walki i ich wpływ na zdrowie człowieka w dzisiejszych czasach odgrywają kluczową rolę w naszej egzystencji.

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę

OFERTA

PLANY TRENINGOWE

Image

BACKFIST LADIES

TRENING DLA PAŃ
Image

BACKFIST SUPERMAN

TRENING DLA PANÓW
Image

BACKFIST SILVER

TRENING DLA SENIORÓW
Image

NINJA BACKFIST KIDS

TRENING DLA DZIECI
Image

BACKFIST POWER

TRENING DLA SPORTOWCÓW
Image

BACKFIST DLA FIRM

Image

BACKFIST COMBAT

SZKOLENIE SŁUŻB MUNDUROWYCH
Image

TRENING MENTALNY

KATEGORIE

Image

TRENING PERSONALNY

Image

FITNESS

Image

MODELOWANIE SYLWETKI

Image

MASAŻ

Image

DIETA

Image

TRENING SZTUK WALKI

Image

KURS SAMOOBRONY

Image

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

Skontaktuj się z Backfist

Jesteś zainteresowana/zainteresowany tym, o czym piszemy na łamach naszej strony?
Zapraszam do kontaktu.
Tomasz Boral
Wpisz imię
Podaj numer telefonu
Wprowadź adres email Błędny adres email
Proszę, napisz wiadomość

Adres

ul. Hutników 9 42-200 Częstochowa

Email

backfist@wp.pl

Telefon

Tomasz Boral: +48 602 74 54 95